Четвер, 21.11.2024, 13:21
Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт вчителя початкових класів  

Меню сайту
Гарного дня
Знаменні дати
Календар України
Міні-чат
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Для турботливих батьків

Як навчити дитину грамотно писати?

    Перед тим, як іти в перший клас, практично кожна дитина клянеться батькам, що буде вчитися на одні дванадцятки і знати більше всіх. Але проходить час і батьки жахом розуміють, що малюк не може правильно писати . У виникненні помилок мами і тата схильні звинувачувати кого завгодно – дитини, вчителів чи взагалі всю систему освіти. Але замість цього краще задуматися, як самим навчити дитину грамотно писати. Завдання це абсолютно не складна. Головне, запастися терпінням і знати деякі секрети.

Мами першокласників дуже часто з жахом помічають, що їхні малюки геть позбавлені такої якості, як вроджена грамотність. Дійсно, подібним талантом можуть похвалитися далеко не всі діти, але це зовсім не означає, що до кінця свого життя вони приречені робити по три помилки в кожному слові.

Учені в паніці: сьогодні близько 70% дітей не уміють грамотно писати, і ця цифра безперервно збільшується. Педагоги в паніці: «Правила учень знає напам’ять, а грамотність - на нулі». У чому причина? Відповідь дають спеціалісти-нейропсихологи.

Ловіть момент!

Батьки, чиє чадо регулярно приносить з школи двійки, у відчаї думають: «Може, дитина просто лінується, а ми з шкіри геть ліземо, щоб зробити з нього освічену людину?».

Тепер ви можете зняти з сина або дочки всі підозріння. Виявляється, маля з нормальним інтелектом, слухом і зором може писати безграмотно із-за незрілості деяких відділів мозку, рук, що відповідають за рухові функції, мовну увагу, просторове орієнтування. Фахівці підрахували: сьогодні така незрілість в тому або іншому ступені спостерігається у 70% дітей. Найчастіше страждають базально-лобні відділи - вони перші приймають інформацію від органів чуття і передають її далі у вищі відділи центральної нервової системи. Якщо інтенсивність цього процесу знижена, відділи кори головного мозку, забезпечуючи зберігання і переробку інформації, знаходяться в напівсплячому стані. Саме це може стати причиною низького рівня грамотності, поганого почерку і незадовільної поведінки на уроках.

Крім того, рівень письменності залежить від роботи великих півкуль головного мозку, від їх взаємодії. Права півкуля відповідає за цілісний образ, скажімо, того або іншого предмету, а ліва - за правильну його назву і написання. Буває так, що домінує права півкуля, а ліва недорозвинена - ось вам і не такий вже окремий випадок активного школяра з яскравою уявою - і абсолютно безграмотного.

Відділи головного мозку, що «дрімають», коли-небудь дозріють, але, на жаль, може бути надто пізно: дитина упустить багато чого з шкільного матеріалу. Але набагато гірше те, що із-за недостатності мозкової діяльності страждають поведінка, спритність рухів, посидючість і навіть фізичне здоров'я, не говорячи вже про пам'ять і увагу. Тому головне - не закривати очі на проблему і не упустити момент: мозок пластичний до 12 років, і в цьому віці вади досить легко виправити.

Сигнал «Потрібна допомога!»

Деякі помилки свідчать про незрілості структур головного мозку. Якщо ви відмітили їх у свого дитяти, обов'язково зверніться до нейропсихолога.

• Відсутність пропусків між словами і реченнями;

• недотримання границь полів у зошиті і правил переносу;

• дзеркальне письмо: букви "б", "в", "е", "з", цифри Ч", "3", "5" перевернені в інший бік;

• повторення однієї і тієї ж букви ("пиріп" замість "пиріг");

• заміна букв за кінетичною подібністю (б-д - "колобок"; ж-х - "мужомор"; і-у - "клумат"; т-п - "пігр");

• помилки в наголошених складах ("вчетель" замість "вчитель");

• пропуск букв, недописування слів і букв, перестановка складів ("гамазин" замість "магазин");

• забування букв, що рідко зустрічаються ("ц'", "щ")

Замітки в зошит

• Дуже корисно кожен ранок розтирати дитині шийну і потиличну зони жорстким рушником.

• Привчіть сина або дочку кожний ранок приймати контрастний душ.

• Корисна їжа для розуму – банани, шоколад.

• Поговоріть з вчителем, попросіть не писати зауваження в зошит, щоб не травмувати дитину.

• Простежте за тим, щоб ваш школяр якомога більше часу проводив на свіжому повітрі при денному світлі.

• Дуже корисний білий колір, як в оточенні (снігопад, прогулянки по зимовому лісу), так і у одязі.

ВЧИМОСЯ ПИСАТИ ПРАВИЛЬНО

Якщо у вашої дитини нормальний зір, слух і розвинений інтелект, це зовсім не означає, що він зобов’язаний писати без помилок. Вся справа у розвитку його мозку. Аж до 18-ти років окремі його частини збираються немов пазл. Причиною допущення помилок у листі може стати незрілість відділів мозку відповідають за мовну увагу, орієнтацію в просторі, рухові функції рук, а також взаємодія між лівим і правим півкулями. Саме тому навчання дітей писати грамотно слід почати з розвитку всіх цих функцій. Що для цього потрібно:

  • * гуляйте з дитиною на свіжому повітрі. Віддайте перевагу комп'ютеру активні ігри на вулиці.
  • * харчування також сприяє поліпшенню діяльності мозку. Виключіть продукти, що містять хімію. Давайте дитині горіхи, мед, фрукти і рибу.
  • * сном робіть дитині масаж шиї, ступнів ніг, пальців і долонь рук. Можна купити спеціальний масажний килимок.
  • * дрібну моторику. Саме від неї залежить розвиток відділу мозку, що відповідає за мову дитини. Вам допоможуть такі заняття:
    • вирізайте з малюком дрібні і великі предмети, складайте з них аплікації;
    • купіть дитині розмальовки, в яких потрібно акуратно заштриховувати картинки, домальовувати фігури по клітинках або з’єднувати по точках;
    • займайтеся ліпленням з пластиліну і створюйте орігамі. Це заняття розвине не тільки моторику, але й творче мислення маляти.
  • * з дитиною і «міста», «слова» і «асоціації». Чим краще він буде освоювати мову, тим менше у нього виникне проблем з тим, як грамотно писати українською.
  • * творчих занять, слід приділити увагу безпосередньо грамоті. У цьому вам допоможуть деякі поради, як навчити дитину правильно писати:

1. Перше і головне, що зобов’язаний зробити кожен батько, це створити у дитини мотивацію і тягу до знань. Пояснюйте, навіщо ми всі вчимося писати грамотно, і для чого йому потрібно вчитися, зацікавлюйте його. І обов’язково створіть всі умови для спокійного приготування уроків.

2. Мотивуйте дитини до читання. Намагайтеся якомога рідше допускати його до комп’ютера. Постарайтеся пояснити, що тільки книги роблять людину сильною, грамотним і успішним.

3. Багато слова не піддаються перевірці, тому навчання дітей грамотному письма не обходиться без заучування. Щоб це заняття легко далося вашому малюкові, спробуйте кілька цікавих варіантів:

  • дайте дитині самостійно прочитати слово. Поясніть його значення, виділіть іншим кольором важку букву і поставте наголос;
  • для запам'ятовування цього слова підберіть до нього однокореневі слова. Складіть загадки, пропозиції, антоніми та приказки, в яких є це слово;
  • напишіть картинний диктант. Тобто викладайте перед дитиною картинки і запропонуйте написати назви зображених предметів;
  • запропонуйте дитині написати слово з закритими очима. При цьому він повинен промовляти те, що пише. Подумки ваша дитина повинна виділити важку букву. Одне слово потрібно написати близько п'яти разів.

Кожне заняття має бути цікавим дитині. Дозвольте йому ввійти в дивовижний світ граматики, і він самостійно подружиться з правилами мови. Хорошу допомогу в цій справі нададуть вправи із серії «Говоримо і пишемо правильно». Ви можете створити дитині список словникових слів і розклеїти їх по всьому будинку за допомогою стікерів. Постійно натикаючись на них поглядом дитина автоматично буде запам'ятовувати їх написання і вже ніколи не допустить помилок. Доведіть своїй дитині що бути грамотним це здорово і дуже скоро він доведе, що може вчитися без помилок.

 

Категорія: Для турботливих батьків | Додав: irinasemenuk12 (19.02.2017)
Переглядів: 448 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Люблю Україну
Першокласники 2015
Другокласники 2016
Випускники 2019

Copyright MyCorp © 2024